فولاد زنگ نزن چیست؟

فولاد زنگ نزن چیست؟

فولادهای ضد زنگ که با نام استنلس استیل هم نیز شناخته می‌شوند در ترکیبات خود دارای مقدار قابل توجهی کروم ( حدودا ۱۱ درصد ) می‌باشند. وجود عنصر کروم در حالت معمول می‌تواند موجب افزایش مقاومت به خوردگی فلز گردد، با افزودن عناصر دیگری چون نیکل، مولیبدن می‌توان علاوه بر افزایش مقاومت به خوردگی، مقاومت در برابر حرارت را نیز افزایش داد. مهم‌ترین ویژگی این دسته از فولادها مقاومت در برابر خوردگی است، بنابراین نباید میزان درصد عنصر کروم از حد معینی کمتر باشد. دانشمندان با مطالعات گسترده به این نتیجه رسیدند که افزودن عناصری چون کروم و نیکل به فلزات موجود می‌توانند نوع دیگری از فلزات را ایجاد کند که در محیط های اسیدی از مقاومت به خوردگی بالاتری برخوردار هستند. نیکل می‌تواند علاوه بر مقاومت به‌خوردگی، انعطاف و فرم پذیری فلز را نیز افزایش دهد.

ویژگی فولادهای زنگ نزن

طبق آخرین آمارها،سالیانه حدود20 میلیون تن فولاد زنگ نزن مصرف می شود،این درحالی است که افزایش تقاضای فولاد زنگ نزن در بازار جهانی با سرعت بالایی روبه افزایش است،این افزایش تقاضا بی ارتباط با خواص کاربردی آن نیست،این ویژگی ها عبارت اند از:

. مقاومت بسیار خوب در برابر خوردگی و زنگ زدگی

. قابلیت انعطاف پذیری

. استحکام و سختی قابل قبول

. نگهداری آسان

. مقاومت گرمایی بالا

. عدم نیاز به پوشش دهی

 

کاربرد فولادهای زنگ نزن

کاربرد در معماری: از فولاد زنگ نزن در معماری به دلیل دوام و عدم نیاز به مراقبت و نگهداری،به طور فزاینده به کار می روند.

از فولاد زنگ نزن با سطح نرم برای سقف ها و سطوح همتراز استفاده می شود،چرا که این ماده به سهولت شکل می گیرد و از دوام خوبی نیز برخوردار است.

کاربرد در سیستم های حمل و نقل: از دیگر کاربرد فولاد زنگ نزن در سیستم های حمل و نقل،جهت تزئینات داخلی اتومبیل در صنعت خودروسازی استفاده میگردد.

کاربرد در مبلمان: کاربرد فولاد زنگ نزن در مبلمان ضعیف ترین شکل خوردگی در خانه ها و ادارات وجود دارد،اما فولاد زنگ نزن به علت مقاومت در برابر زنگ زدگی و همچنین ظاهر زیبا و عدم نیاز به رنگ در طراحی مبلمان مورد توجه قرار گرفته است.

کاربرد در تجهیزات شست و شو:مقاومت به خوردگی،استحکام بالا و سهولت تولید،از فولادهای زنگ نزن برای ساخت لباسشویی و خشک کن های صنعتی و خانگی استفاده میکنند.

کاربرد در کشاورزی:اگرچه استفاده از فولادهای زنگ نزن ابتدا در صنایع غذایی رایج بود اما به تدریج در مزارع نیز مورد توجه قرار گرفت. کودها و اسپری های کشاورزی شرایط خورنده ای را ایجاد میکنند و در این شرایط استفاده از فولادهای زنگ نزن گزینه مناسبی است.

کاربرد در نساجی: فولادهای زنگ نزن در ماشین های نساجی،مخازن پر اکسید و سفیدکننده های حاوی کلر مورد استفاده قرار میگیرند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما
راد فولاد رستاک
برای ارسال پیام کلیک کنید