فولاد ساختمانی و کربنی چیست؟

فولاد ساختمانی یک اصطلاح کلی برای مواد فولادی است که برای ساخت مصالح ساختمانی در اشکال مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

نام دیگر فولاد ساختمانی چیست؟

فولاد کربنی که به نام دیگر کربن استیل شناخته می شود نوعی فولاد پرکاربرد در دنیای مکانیک است. فولادی که طیف وسیعی از خواص مکانیکی را یکجا و مقرون به صرفه عرضه می کند. طبق موسسه آهن و فولاد آمریکا AISI زمانی به یک آلیاژ، فولاد کربنی می گویند که شرط اصلی فولاد کربنی را داشته باشد. کربن استیل یا فولاد کربنی یک نام گذاری کلی است که عنصر کربن از مهمترین عناصر آلیاژ است در واقع این آلیاژ اصلی ترین عنصر یک فولاد به شمار می رود.

فولاد کربنی، دارای حداکثر ۲.۱% کربن است و مابقی عناصر موجود در آن مثل کروم، نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، نیوبیوم، زیرکونیم، تنگستن و وانادیوم میزان مشخصی ندارند و با کم و زیاد کردن هر یک از آنها، نوع خاصی از کربن استیل تولید می شود. این فولاد در شرایطی که نیاز به فشار زیاد، مقاومت در برابر سایش و استحکام بالا همراه با افزایش سختی مدنظر باشد، استفاده می شود. خصوصیات مکانیکی این آلیاژ با درصد کربن موجود در آن تعیین می شود. هرچه درصد کربن موجود در کربن استیل ها بیشتر باشد، آلیاژ با عملیات حرارتی، سخت تر و محکم تر می شود و در عین حال انعطاف پذیری آن کاهش پیدا می کند. از آنجا که می توان آنها را برای دستیابی به طیف گسترده ای از ویژگی ها آماده و پردازش کرد، فولاد کربنی کاربردهای مختلفی دارد.

انواع فولاد ساختمانی و کربنی

: A105فولاد ساختمانی و کربنی

این فولاد جزو خانواده فولادهای ساختمانی کربنی می باشدکه به منظور ساخت مصالح به کار می رود. این فولاد در بخش های گسترده ای از صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. ازجمله کاربردهای این محصول،می توان به استفاده از آن در فلنج و اتصالات ۴۵ و ۹۰ درجه اشاره کرد. از جمله ویژگی های این فولاد کربنی می توان به مقاومت اصطکاکی متوسط و مقاومت سایشی خوب اشاره کرد.

:ST44فولاد ساختمانی و کربنی

این فولاد، از دیگر گریدهای خانواده فولادهای ساختمانی و کربنی است که در بخش‌های مختلف صنعت کاربرد دارد. از جمله کاربردهای این فولاد کربنی می توان به استفاده آن در شاسی ماشین‌آلات سنگین، ریل ‌ها و دیواره قطعات صنعتی اشاره کرد. از ویژگی های این محصول نیز؛ مقاومت زیاد، شکل‌ پذیری، یکسان بودن مقاومت در فشار و کشش، قابلیت جوشکاری، شکل ‌دهی و ماشین ‌کاری است.

 

:ST52فولاد ساختمانی و کربنی

این فولاد جزو شمش های فولادی است که با استفاده از فرآیند احیا در کارخانه های ذوب آهن ساخته می شود. این فولاد جزو مصالح ساختمانی است که در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی بسیار بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. افزایش استحکام فولاد به دلیل افزایش اندازه کربن محلول در ساختار فولاد است ولی این افزایش کربن قابلیت جوشکاری فولاد را کاهش داده و احتمال شکست ترد را افزایش می دهد.

:ST37فولاد ساختمانی و کربنی

این فولاد، یک فولاد سازه ای غیرآلیاژی است که از مهم ‌ترین گروه آلیاژهای مهندسی محسوب می شود. به علت هزینه نسبتا کم و تولید گسترده آن‌، همچنین دارا بودن گستره وسیعی از خواص در بین مواد مهندسی در درجه اول اهمیت قرار دارد. این آلیاژ در قطعات مختلف صنعتی، تعمیرات مکانیک، ساخت مخازن ذخیره و مخازن تحت فشار کاربرد دارد و از ویژگی هایی آن می توان به قابلیت جوشکاری و شکل‌ پذیری بالا اشاره کرد.

:A106فولاد ساختمانی و کربنی

این فولاد یکی دیگر از گریدهای خانواده فولاد ساختمانی و کربنی است که در بخش های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. از بخش هایی که می توان از این آلیاژ استفاده کرد لوله های بدون درز فشارقوی است. این فولاد به دلیل استحکام بالا و توانایی تحمل فشار و حرارت بالا مورد توجه است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما
راد فولاد رستاک
برای ارسال پیام کلیک کنید