امسال برخلاف آنچه وزیر نیرو وعده داده بود خاموشی صنایع پیش از موعد سال های گذشته آغاز شده است. موضوعی که هر ساله تاثیر بسیار زیادی بر تولید فولاد ایران دارد. در سال گذشته محدودیت هایی که بر تامین برق صنایع فولادی اعمال شد باعث گرددی تا این صنعت ۶ میلیون تن از هدف گذاری خود عقب بماند. رقمی که ارزش دلاری آن بالغ بر چهار میلیارد دلار تخمین زده می شود.

در سال 1400 فولاد ایران حدود 6 میلیون تن از برنامه هدف گذاری شده خود، عقب افتاد که این امر موجب تحمیل زیان حدود 4 میلیارد دلاری به اقتصاد این صنعت گردید و عمده دلیل آن، محدودیت های انرژی در صنعت فولاد بود. با توجه به اینکه عمده بار خاموشی های سال گذشته را فولادسازان به دوش کشیدند، در سال جاری انتظار می رفت با اتخاذ تدابیر کارشناسی، محدودیت تامین برق در کشور بین همه صنایع توزیع گردد لیکن بخشنامه های صادره از طرف شرکت های برق منطقه ای به هریک از تولیدکنندگان فولاد کشور، متأسفانه خلاف این انتظار را روایت می کند به صورتیکه تمام کارخانجات فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود 3 ماه تعطیل خواهند شد. در پیگیری های آتی نشان می دهد این محدودیت ها با توافق وزارت صمت اعلام گردیده است که اگر اینگونه باشد جای تاسف فراوان دارد! جای سؤال اساسی است که چرا دیماند خریداری شده هریک از کارخانجات تولیدی مبنا قرار نگرفته و میزان مصرف آن هم در شرایط رکورد بازار در اسفند 1400 مبنای اعمال محدودیت قرار گرفته است؟

همانگونه که به خوبی واقف هستند کاهش فولاد موجب افزایش قیمت محصولات پایین دستی نظیر لوازم خانگی، لوله و پروفیل، ساختمان و حتی خودرو میگردد. لذا با عنایت به لزوم تنظیم بازار داخلی و در عین حال توسعه صادرات فولاد کشور در شرایط تحریمی و نیاز ارزی کشور، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید که نسبت به اصلاح فوری محدودیت های اعمالی فوق اقدام گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما
راد فولاد رستاک
برای ارسال پیام کلیک کنید