. ورقST37

ورق St37 که به آن ورق سیاه نیز گفته می شود،از پرکاربردترین ورق های آلیاژی می باشد.

از مهم ترین کاربرد آن در ساختمان سازی و پروفیل های ساختمانی است.

ورق St37 استحکام متوسطی دارد،وکم کربن بودن این نوع از ورق های آلیاژی،خاصیت جوش پذیری آنها را افزایش داده است.

. کاربرد ورقST37

1.ساخت بدنه خودرو

2.ساخت پروفیل

3.صفحه ستون ساختمان

4. صنعت ساختمان سازی

5.ساخت نبشی و ناودانی

6. پانچ ورق و صفحات مشبک

7. ساخت دستگاه های صنعتی

8. لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی

 

. ورقST52

این نوع از ورق،دارای عنصر منگنز می باشد،که باعث به وجود آمدن خواصی چون مقاومت در برابر خمش و خاصیت ارتجاعی در آن می گردد.

ساختار آن شامل:

. 55درصد سیلیسیم

. 6.1 درصدمنگنز

. 2 درصد کربن

. مشخصات و ویژگی ورقST52

وجود عناصری چون منگنز و سیلیسیم در ورق سبب گشته که ورق از استحکام و ارتجاع بالاتری برخوردار باشد.

این ورق از فرآیند نورد گرم می باشد که باعث شده خاصیت جوش کاری یا جوش پذیری بالایی داشته باشد.

ورق فولادی به علت وجود خواصی منحصر بفرد چون قابلیت ارتجاعی،تحمل وزن و مقاومت در برابر پیچش و خمشی که برخوردار است. از آن برای ساخت امور زیربنایی مختلف در صنایعی که مهم هستند استفاده می شود.

. کاربرد ورقST52

خاصیت جوش پذیری مناسبی دارد، به همین جهت در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول برای تولید خطوط لوله‌ انتقال، لوله کشی، استفاده برای ساخت انواع کانتینر، جرثقیل‌ ها، برای ماشین سازی و ساخت خودرو، تجهیزات بالابر، ساخت مخازن تحت فشار، ساخت‌ و‌ سازهای عمرانی، سازه‌ های پل، سازه‌ های دریایی و غیره استفاده می شود.

نوعی ورق فولادی است که در دسته ورق استیل با کربن متوسط قرار دارد. این نوع ورق ها به سازه های مهندسی معروف هستند و از ویژگی های مکانیکی و خواص فیزیکی بسیار عالی برخوردار می باشند. ویژگی های کششی این ورق فولادی بسیار بالا است. فولادی که برای تولید انواع این ورق استفاده می شود برای تولید انواع میلگرد،صفحه های فولادی،شمش با مقطع مربعی،شمش فولادی با مقطع شش وجهی،شمش مسطح،لوله و … نیز به کار می رود.

 

. ورقCK45

در واقع نوعی فولاد است که کاربرد اصلی آن در مواردی همچون ساخت و تولید میل لنگ های صنعتی، شفت های تراشکاری ، محور پمپ ها می باشد. البته یکی از عیوب این فولاد این است که به خاطر مقدار کم کرومی که در خود دارد از مقاومت کمتری در برابر زنگ خوردگی برخوردار است.

از انواع ورق آلیاژی و مقاوم در برابر سایش می باشند که دارای سختی 160 الی 190 برینل می باشند. این سختی طبق استاندارد بین المللی می باشد. در ساخت ابزارهایی که مقاومت کمتری به سایش دارند از جمله ساخت میکسرهای بتون،میل لنگ های صنعتی،شفت های تراشکاری و محورهای پمپ استفاده می شود. در داخل کشور توسط فولاد مبارکه اصفهان،یزد و اسفراین تولید و عرضه می گردد.

در اکراین، روسیه،کره جنوبی و آلمان در ضخامت های 3 الی 50 میلیمتر و عرض 1000 تا 2000 میلمتر تولید و وارد ایران می شود.

نوعی ورق ضد سایش است که دارای حدود 0.45% کروم می باشد و به علت درصد پایین کروم آن نسبت به سایر ورق های ضد سایش از مقاومت کمتری در برابر زنگ خوردگی برخوردار است و بیشتر در مواردی مقاومت کمتری نسبت به سایش نیاز دارند کاربرد دارد.

نوعی فولاد آلیاژِی است که نسبت به سایش مقاوم است و دارای 0.45% کروم می باشد . و در ضخامت های 3 تا 50 میل و ابعاد 2.5*6 الی 2*6 متر تولید و عرضه می گردد.

به دلیل کاربرد فراوان فولاد های فریتی-پرلیتی در موارد صنعتی،بهینه کردن خواص این ورق ها یکی از امور مهم در صنعت به شمار می رود. کاربرد فولاد در قطعاتی با میزان چقرمگی زیاد در خودرو یا هواپیما مثل : سگدست،اکسل شاتون،میل لنگ،چرخدنده کوچک،تسمه وتراشکاری می باشد. همچنین این فولاد در صنایع نفت به عنوان مته های حفاری به کار برده می شود.

. کاربرد ورقCK45

این ورق آلیاژی بهترین متریال فولادی برای ساخت ابزارآلات فولادی است.

بنابراین از این ورق آلیاژی برای تولید:

. شفت

. بوش

. میل لنگ

. میله های اتصال دهنده سازه

. قطعات فولادی ماشین های سنگین

. قطعات ماشین آلات صنعتی

. ساخت چاقو

. چکش

. بخش های محکم و با دوام خودروها

. ورقA283

 این ورق،یک نوع فولاد کربنی با استحکام کششی کم و متوسط است. این ورق فولادی در طی عملیات فرآیند نورد گرم و توسط غلتک‌ های با فشار بالا تولید شده و از قابلیت جوشکاری و خمشی مناسبی برخوردار است. به همین دلیل از این ورقبه طور عمده‌ در ساخت دیگ بخار و مخازن تحت فشار با درجه حرارت کم استفاده می‌شود.

عناصر آلیاژی تشکیل‌دهنده‌ی  این ورق باید در کوره‌ های روباز،کوره های اکسیژن بازی یا الکتریکی گداخته و پالایش شوند. عملیات حرارت و آنالیز این ورق باید به گونه ‌ای انجام شود که فولاد بدست آمده با ترکیب شیمیایی موردنیاز از عناصر کربن، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون و مس هماهنگی داشته باشد. همچنین، آزمایشات کششی بر روی نمونه‌های فولادی این ورق انجام می­شود تا مشخص شود که نمونه‌ها مطابق مقادیر موردنیاز برای استحکام کششی، نقطه تسلیم و افزایش طول باشند. این فولاد در انواع مختلفی نظیر صفحه، سیم ‌پیچ، لوله و محصولات سازه ‌ای مانند مقاطع فولادی و تیرآهن تولید می‌شود.

. کاربرد ورقA283

این ورق به دلیل مقاومت در فشارهای بالا،برای تولید مخازن تحت فشار،دیگ‌ های بخار کاربرد فراوان دارد. از دیگر موارد کاربرد این ورق در صنایع نفت و گاز برای ساخت مخازن قابل حمل و جابجایی،ساخت تانکرها و بویلرها است.

 

. ورقA516

خانواده‌ ای از ورق‌ های فولادی می‌باشد که برای مخازن نیازمند به سختی بالا، استفاده می‌ شود. این ورق ها نوعی ورق (فولاد) کربنی است و از مقادیر ناچیزی از عناصر آلیاژی، نظیر گوگرد، فسفر، منگنز، سیلیکون برای رسیدن به جنسی مرغوب استفاده می‌ شود.

وجود مقدار مشخصی از هر یک از عناصر آلیاژی در ورق ها، باعث ایجاد و بهبود خواصی در آن‌ ها است. به عنوان مثال، وجود عنصر آلیاژی کروم در این ورق آلیاژی باعث بالا رفتن مقاومت در برابر خوردگی و عنصر آلیاژی مولیبدن و نیکل، باعث بهبود در خواص مکانیکی فولاد یا ورق آلیاژی از جمله کشش، تنش و غیره می‌شود.

 این ورق آلیاژی از قابلیت تحمل در دمای بالا برخوردار است. بنابراین از انواع ورق آلیاژی که در بالا ذکر کردیم برای ساخت مقاطعی که نیاز به تحمل دمای بالا را دارند از جمله مبدل‌ های حرارتی، مخازن تحت فشار، برج‌ های تقطیر بویلرها و غیره استفاده می‌ شود.

. ویژگی ورقA516

این نوع از ورق های آلیاژی دارای گریدهای مختلفی می‌باشند که هر یک از این گریدها از خواص و ویژگی‌ های خاصی برخوردارند.

برای مثال: گرید۷۰ نسبت به گرید ۶۰ از خواص برشکاری،انعطاف پذیری و جوشکاری بهتری برخوردار است.

شرکت های داخلی برای مخزن سازی، از ورق‌ های ساخت ایران، کشورهای کره جنوبی،اوکراین و چین استفاده می‌ کنند.

. کاربرد ورقA516

این ورق آلیاژی به علت دارا بودن متریال خاص فولادی،در صنایعی نظیر گاز، پتروشیمی و نفت مورد استفاده قرار می‌ گیرد. شکل ظاهری این ورق به صورت بافت فولادی می‌باشد، بنابراین این فولاد گزینه مناسبی جهت ساخت مخازن ذخیره گاز و ساخت مخازن گازی استفاده می‌ شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما
راد فولاد رستاک
برای ارسال پیام کلیک کنید