در علم شیمی به ترکیب چند فلز و یا چند عنصر مختلف با هم آلیاژ گفته می ‌شود. مانند آلیاژ آلومینیوم، آلیاژ فولادی، آلیاژ برنز،آلیاژ منگنز و انواع دیگری از آلیاژها.فولاد یک آلیاژ بسیار پر کاربرد است که از ترکیب آهن و کربن به دست می‌ آید. اکنون فولاد آلیاژی به چه معنا می باشد؟ فولاد آلیاژی منظور ترکیبی از آهن و کربن و چند عنصر دیگر است.

بنابراین تعاریف ورق آلیاژی نوعی ورق آهن است که دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی بوده و با ورق آهنی که فقط از آهن خالص تهیه شده متفاوت است. ورق آلیاژی از ترکیبات شیمیایی متفاوتی توسط فرآیند نورد گرم کردن به دست می‌ آید و به دلیل تفاوت در ترکیبات شیمیایی و حضور عناصر آلیاژی مختلف در ورق آلیاژی،انواع بی‌ شماری از این محصول با کاربردهای مختلف تولید می‌ شود.

مزایای استفاده از ورق آلیاژی

همان ‌طور که گفتیم مخلوط کردن فلزات با یکدیگر یا غیر فلزات مزایای بسیاری دارد. این مواد ترکیبی می ‌توانند باعث افزایش سختی، کاهش نقاط ذوب و افزایش مقاومت کششی شوند. از آنجا که فلزات خالص از نقطه ذوب بالایی برخوردار هستند، تمایل دارند که بسیار نرم باشند. مثلاً طلای خالص بسیار نرم و قابل ‌انعطاف است و به ‌راحتی حتی با مقدار کمی از گرما خم می ‌شود. به همین دلیل، بیشتر جواهرات طلا در واقع از آلیاژ می باشند.

فلزات بسیار واکنش ‌پذیر بوده و از نقاط ذوب بالایی برخوردار هستند. به ‌عنوان‌ مثال آهن بسیار قوی است اما با رطوبت هوا واکنش نشان می‌ دهد و خیلی راحت می‌ تواند زنگ بزند. چدن به ‌عنوان یک آلیاژ می ‌تواند به جلوگیری از این امر کمک کند. ورق‌ های آلیاژی قابل بازیافت بوده و برای محیط ‌زیست خطری ندارند.

انواع ورق های آلیاژی

. ورقST37

. ورقST52

. ورقCK45

. ورقMO40

. ورقA283

. ورقA516

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما
راد فولاد رستاک
برای ارسال پیام کلیک کنید